Herec Dartha Vadera, David Prowse, zemřel

Zemřel herec Dartha Vadera, David Prowse. Jak se k roli dostal a jaké bylo hrát nejznámější sci-fi postavu, to i něco navíc se dozvíte v tomto článku.

David se narodil 1.6.1935 v anglickém Bristolu. V dětství mu byla špatně diagnostikována tuberkulóza kolena, kvůli čemuž musel čtyři roky nosit ortézu, nakonec se z toho vyklubala osteoartróza. Nic méně to mu nezabránilo v trénování kulturistiky. Což mu později dopomohlo k jeho nejznámější roli.

Darth Vader actor David Prowse has died aged 85
Foto by: NME

David hrál v mnoha rolích např. David Minotaura v klasickém seriálu Doctor Who, nebo Terryho Gilliama, v Gulliverových cestách. Přelomovým pro něj byla role svalnatého číšníka Franka Alexandra v Mechanickém pomeranči, od Stenleyho Kubrica. Jeho výkon se zalíbil Georgemu Lucasovi, který mu nabídl jeho, asi nejslavnější roli, Dartha Vadera.

Zemřel britský herec David Prowse. Jako první ztvárnil Dartha Vadera -  Aktuálně.cz
Foto by: Aktualně.cz

,,Lucas mi řekl, že můžu hrát Chewbaccu, což je tokový velký plyšový medvídek, nebo je tu role hlavního padoucha. Takže to nebylo moc těžké rozhodování. To jsem si ale neuvědomil, že maska bude vážit 40 liber a bude extrémně horký,” řekl David v roce 2016, v interviu. Podle všeho byl po nasazení masky prakticky slepý a kvůli teplu se mu zamlžovali okuláry. Takže hraní Dartha Vadera, nebyl žádný med. Navíc musel být předabován Jamesem E. Johnsem, kvůli jeho západnímu akcentu (Carrier Fisher mu ze srandy říkala Darth Farmer).

V 85 letech zemřel představitel Darth Vadera z Hvězdných válek - Novinky.cz
Foto by: Novinky

I přesto se však objevil v celé původní trilogii. V posledním díle dostal jisté zadostiučinění a byla odhalena jeho tvář. Prý byl i velice pyšný na to, co téhle postavě přinesl. The Hollywood Reporter potvrdil že umřel 28.11. brzo ráno, po krátké nemoci. K jeho smrti se vyjádřil i Mark Hamill (Luke Skywalker).

1 thought on “Herec Dartha Vadera, David Prowse, zemřel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *