Jaké jsou naše dojmy z PlayStationu 5 ?

Začal bych samotnou konzolí která je oproti novému Xboxu Series X a Series S mnohem větší. Jedná se tak dokonce o konzoli větší jak PlayStation 3 (FAT verze) která je sama o sobě hodně veliká. PlayStation 5 má na výšku 44,4 cm (s podstavcem) což je o 12 cm více jak PlayStation 3. Co se týče vzhledu konzole tak působí zajímavým dojmem. PlayStation 5 na to jde trochu jinak jak Xbox, který se snaží jít spíše skromnějším designem. Obecně se říká že konzole vypadá futuristicky a já musím souhlasit. Mluvím zde o verzi s mechanikou.

S novou konzolí také přichází nový ovladač, který je jedním slovem: boží. Co se týče ergonomie tak se drží velice pohodlně. Na mě osobně působí jako kdyby Sony spojila ovladač od Xboxu One a PlayStationu 4. Když ovladač poprvé viděl na fotkách tak se mi moc nelíbil ale poté co jsem ho držel v ruce tak jsem změnil názor. Ovladač doplňuje několik světelných pruhů které hlavně v noci vypadají velice zajímavě. Hlavní moto nového ovladače jsou adaptivní triggery a haptická odezva, které bych řekl že jsou na ovladači a samotném PlayStationu 5 největší revolucí. Haptickou odezvu a adaptivní triggery jsem vyzkoušel na hře Astro’s Playroom kde tyto funkce fungují na jedničku. Například pokuď chodíte po písku a poté po rovné podlaze tak hned pocítíte rozdíl. Hra také velice využívá vestavěný reproduktor který je znatelně lepší než ten co znáte z PlayStationu 4. Další hru co jsem vyzkoušel je Fortnite který používá adaptivní triggery když chcete střílet. V praxi to znamená že musíte použít trochu větší sílu aby jste spoušť zamáčkli, což dodává na realističnosti. Poslední novinkou je vestavěný mikrofon, který můžete jedním tlačítkem zapnout či vypnout. Mikrofon bych označil za průměrný ale na hraní s přáteli to stačí ale i tak doporučuji použít sluchátka s lepším mikrofonem.

Nyní se vraťme k samotné konzoli a zaměřme se na výkon. Z hlediska výkonu zde máme slabší konzoli než nabízí konkurence ale to neznamená že by výkonu neměla dostatek. Konzole nabízí i u podporovaných her Ray-Tracing který jsem vyzkoušel u již jednou zmiňovaném Fortnitu. Hra běží ve 4K při 60 fps při zapnutém Ray-Tracingu. Kdybych měl kvalitu Ray-Tracingu porovnat s PC verzí tak je zde vidět že Ray-Tracing na PC vypadá o dost lépe. Dále jsem zkoušel hry z PS4 skrz zpětnou kompatibilitu. Zkoušel jsem tituly jako GTA V, Days Gone, Battlefield 5. které byly převážně pro PS4 velice náročné a často se stávalo že hra snižovala rozlišení a nebo jste zaznamenávali veliké propady snímků. Ani jedno jsem zde u zmiňovaných her na PS5 nezaznamenal. Navíc pokuď vývojáři své hry aktualizují pro PS5 tak mohou těžit z nového hardwaru a nabídnout tak lepší rozlišení či frame rate. Veliké plus je také to že konzole je velice tichá, což se o PS4 říci nedalo.

Systém jako takový je velice intuitivní a svižný. O chod systému se stará ultra rychlé SSD které si hned zamilujete. Vše běží jak po másle a rychlost načítaní her je také mnohem rychlejší než u předchozí generace. Už nehrozí žádné záseky v menu nebo nenačítající se PlayStation Store, vše je bleskově rychlé. Jediné co mě zklamalo je malé základní úložiště, které je 825 GB, z toho je k dispozici jen 667 GB což v dnešní době není mnoho.

V balení naleznete: HDMI 2.1, PlayStation 5, ovladač DualSence, USB-C kabel, manuál, podstavec pod konzoli.

Závěrem bych řekl že mám z konzole pozitivní dojmy. Věci co mi vadí jsou: malé úložiště které se ani momentálně nedá rozšířit, pokuď nepočítáme externí disk na který si můžete dát ale pouze hry z PS4 + veliké rozměry konzole.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *