Nejúspěšnější franšízi podle NRG

30 listopadu, 2020 0 Od David Nedoma

Pokud nevíte, co je NRG, tak by se mělo jednat globální společnost zabývajícími se statistikami. Tahle firma v roce 2019 provedla 350 000 rozhovorů o 700 franšízách, za cílem zjistit, které jsou vnímány, jako inspirující, provokující či nejsmělejší. Výsledky byli nakonec analyzovány, aby určili, které z těchto franšíz s největší pravděpodobností vydrží zkoušku času a budou se nadále vyvíjet a znovu objevovat, aby zůstaly relevantní pro své globální fanoušky.

National Research Group (NRG) Extends Global Presence In Next Phase Of Global Expansion
Foto by: PR Newswire

Není velkým překvapením, že 70% top 20 nejoblíbenějších filmů ovládl Disney, v těsném závěsu za ním Netflix se Zaklínačem, Ozarkem a Stranger Things. Celý seznam vypadá takhle:

 1. “The Mandalorian”
 2. “Avengers”
 3. “Stranger Things”
 4. “John Wick”
 5. “Black Panther”
 6. “Strážci Galaxie”
 7. “Zaklínač”
 8. “Ozark”
 9. “Spider-Man: Paralelní světy”
 10. “Black Widow”
 11. “Deadpool”
 12. “Thor”
 13. “Iron Man”
 14. “Mario Bros.”
 15. “Toy Story”
 16. Doctor Strange”
 17. “Spider-Man”
 18. “Coco”
 19. “Lví Král”
 20. “Hamilton”

Dalšími zajímavými výsledky pak bylo i to, že pro diváky generace Z (13-24 let), jsou oblíbenými franšízami SpongeBob a Shrek za což podle všeho můžou poděkovat memům. U žánr young adult to pak bylo již zmíněné Stranger Things dále pak Drsná čtvrť, Euphoria, Sexuální výchova. Jedná se tak o nejrozmanitější žánr s nejrozmanitější kategorii obsahu. Nejsmělejším snímek by pak měl být seriál Black Mirror.

Ultimátní fanouškovský plakát celého MCU
Foto by: NaFilmu

Zmínka padla i na videohry v tomto zvítězil např. Animal Crossing, která prý byla vnímaná spíš, jako kreativní prostor, než hra. Velkou popularitu získaly hry využívající sociální propojení, jako například Fall Guys a Among Us.

Among Us - Recenze hry na Hrej.cz
Foto by: Hrej

Na závěr NRG předpovídá, že filmy v roce 2021 další úspěšné franšízy budou smělé a přizpůsobí se novým postojům a zároveň poskytnou divákům, co znají a mají rádi. No bude zajímavé sledovat zda se jejich předpověď vyplní.